راهبرد مشاركت

راهبرد مشاركت

مصوب چهاردهمین جلسه کارگروه سلامت اداری و صیانت از حقوق مردم مورخ ۹۷/۱۰/۸

در راستای اجرای ماده ۹ تصویب نامه شماره ۱۱۲۷۱۲۸ مورخ ۹۵/۱۲/۲۸ شورای عالی اداری موضوع حقوق شهروندی در نظام اداری با عنوان "حق اظهار نظر آزاد و ارائه پیشنهاد در مورد تصمیمات و فرایندهای اداری" مقرر شد حسب تصمیم کارگروه سلامت اداری و صیانت از حقوق مردم و کمیته توسعه دولت الکترونیک و هوشمندسازی، برخی از طرح ها و لوایح یا دستورالعمل‌های اداری مرتبط با حقوق افراد پس از تایید پیش نویس و قبل از تصمیم نهایی، از طریق درگاه الکترونیکی دستیار ویژه وزیر در امور حقوق شهروندی در پورتال وزارت عتف، طی مدت دو هفته در اختیار عموم جهت اظهارنظر قرار گیرد و پس از دریافت انتقادات سازنده مردمی نسبت به اصلاح و ابلاغ آن اقدام گردد.

متن بيانيه راهبرد مشاركت عمومي

بیانیه راهبرد مشارکت عمومی وزارت نیرو
وزارت نيرو، به عنوان متولی تامين، انتقال و توزيع آب شرب سالم و بهداشتی و تولید برق مطمئن و پایدار براي مصارف بخش های مختلف و آحاد جامعه در سطح کشور؛ خود را موظف مي داند در جهت تدوین اهداف، برنامه‌ها و فعالیت‌های مرتبط با صنعت آب و برق، حتي المقدور نسبت به اخذ مشارکت عمومي تلاش نموده و در اين زمينه خط مشي خود را به شرح زير ترسیم، و بر عملکرد شرکت‌ها و مؤسسات زیرمجموعه نظارت نماید:

  1. جلب مشارکت و کسب رضايت مردم در بالاترين سطح ممکن و تلاش در جهت رعايت کامل منشور حقوق شهروندي در حيطه وظايف و فعاليت‌هاي وزارت نيرو
  2. توسعه اعتماد و سرمايه اجتماعي در نظام حکمراني و مديريت منابع آب و انرژي از طريق احترام به حقوق شهروندان و استيفاي حقوق اجتماعي آنان و تلاش در جهت فراهم آوردن زمينه‌ سلامت جسمي، روحي و رواني و اجتماعي آحاد جامعه در زمینه‌هاي مرتبط با صنعت آب و برق
  3. اطلاع‌رساني جامع و آموزش و فرهنگ‌سازی مصرف بهینه آب و انرژي؛ با هدف ارتقاي آگاهی کارکنان، مشترکان و ذینفعان نسبت به وظایف فردی و مسئولیت‌های اجتماعی خویش در قبال جامعه و جلب و جذب مشارکت‌های مردمی.
  4. شفاف‌سازي و فراهم کردن بستر مشارکت همه ذينفعان در سياست‌گذاري، تصميم‌گيري و اجراي سياست‌ها و طرح‌ها، با به‌کارگيري ابزارهاي مناسبِ مشارکت الکترونيک، و بهره‌گيري از ظرفيت مشاوره اي مردم و سازمان‌هاي مردم نهاد
  5. تسهيل دسترسي آزاد و جامع به اطلاعات آب و انرژي
  6.  بهبود پاسخگويي در برابر تبعات و عواقب تصميمات و فعاليت‌هاي وزارت نيرو بر محیط‌زیست و جامعه؛ در راستاي مسئولیت اجتماعی سازماني.
  7. سنجش میزان رضایتمندي کارکنان و مشترکان از دریافت خدمات در بازه زماني يکساله، بطور مرتب، جهت ارائه خدمت به نحو شایسته تر
  8. در نظر گرفتن تمهيدات لازم به منظور جمع‌آوري و بهره‌برداري از نظرات، پیشنهادات و انتقادات کارکنان، مشترکان و ذینفعان در راستاي جلب رضايت مشتركين صنعت آب و برق، در چارچوب قوانين و  مقررات.  

از کليه کارکنان، مدیران، مشاوران، پیمانکاران و ذینفعان انتظار می‌رود با التزام عملي به موارد فوق الذکر، تلاش نمايند تا زمینه تحقق آن در وزارت نيرو و کليه شرکت‌هاي تابعه و وابسته و شرکت های فعال در صنعت آب و برق، فراهم آيد.

وزير نيرو

 

درگاه‌هاي مشاركت عمومي

وزارت نيرو در راستاي اجراي مصوبه فوق و به منظور نیل به اهداف مندرج در منشور اخلاقی و خط مشی حوزه ستادي وزارت نيرو  مبنی بر ارتقاء سطح رضایتمندی مشترکین صنعت آب و برق و سایر مردم نسبت به دریافت نظرات، پیشنهادها و انتقادات ایشان، از طرق زیر اقدام می‌نماید.
 

نظرسنجي در خصوص لوايح و اسناد
اين بخش به جمع‌آوري نظرهاي مردمي در خصوص لوايح و طرح‌هاي وزارت نيرو اختصاص دارد

سامانه ثبت و پيگيري شكايات
اين سامانه با هدف جمع‌آوري و پيگيري شكايات كليه ذينفعان به صورت كاملاً الكترونيكي ايجاد گرديده است

سامانه طرح‌هاي نوآورانه
اين سامانه با هدف جمع‌آوري، پيگيري و بهره‌برداري طرح‌هاي نوآورانه كليه ذينفعان ايجاد گرديده است

ميز خدمت الكترونيك
در اين بخش فهرست كليه خدمات حوزه ستادي وزارت نيرو قرار دارد

ارتباط با ما
اين صفحه جهت اطلاع بينندگان وب‌سايت از آدرس و شماره تلفن‌هاي وزارت نيرو طراحي گرديده است

ارتباط با وزير
در اين صفحه نحوه ارتباط با وزير نيرو توضيح داده شده

ارتباط با معاونين وزير
در اين صفحه نحوه ارتباط با معاونين وزير نيرو توضيح داده شده

ارتباط با شركت‌هاي مادرتخصصي
در اين صفحه كليه اطلاعات تماس شركت‌هاي مادرتخصصي درج شده است

ستاد خبري مركز حراست
در اين بخش نحوه ارتباط با مركز حراست شرح داده شده است